Histoire généralle des troubles de Hongrie et Transilvanie contenant la pitoyable perte et ruyne de ces royaumes

Kitabın tam adı: “Histoire généralle des troubles de Hongrie et Transilvanie contenant la pitoyable perte et ruyne de ces royaumes et des guerres advenües de ce temps en iceux contre les Chrestiens et les Turcs.”

Alt başlığı: ” Avec les furieuses rencontres des deux armées en divers temps: Le succès d’ icelles, changemens d’ Estats et Gouvernements, Sièges de Villes, assauts généraux, places assaillies, prises et reprises, et deffences d’icelles. İkinci cildin adı: Histoire universelle des guerres du Turc, depuis l’an 1565 jusques à la trefve faicte en l’année 1606 ou sont compris le siege de Malte, Bataille de Lepante, Prise de Cypre, diuers combats et prises de villes tant en Hongrie , Dalmatie et Transilvanie, qu’autres provinces de L’Europe foubs diuers empereurs et Chefs de guerre, Chreftiens et Turcs: les guerres des Turcs contre les Perfes, Ethiopiens et Georgiens.”

Martin Fumee; N. de Montreux. Paris, R. Fouet, 1608. 1. cilt 301s, 14 yaprak ; 2.cilt 9 yaprak + 1036 sayfa+, 23 yaprak. 25 x 19 cm

Macaristan’ın Kanuni tarafından fethinden itibaren, II. Selim, III. Murat ve III. Mehmet dönemlerini inanılmaz ayrıntılarla anlatan bu iki ciltlik kitabın adları ve yazarları farklıdır, ancak iki bölüm olarak yayınlanmıştır. İlkinde Macaristan ve Transilvanya’nın alınması, Temeşvar’ın fethi, Kanuni’nin şehzadeleriyle olan kavgaları anlatılır. Kitabın 1608 baskı tarihli olduğu düşünülürse olayların ne kadar taze olduğu daha iyi anlaşılacaktır. İkinci kitapta Montreux adlı tarihçi Türklerin 1565-1606 arasındaki savaşlarını en ince ayrıntısıyla kaleme almıştır. Bu bölümde Kanuni’nin Malta’yı kuşatması ve ölümü, oğlu II. Selim zamanında İnebahtı yenilgisi (Lepanto), Kıbrıs’ın, Dalmaçya’nın fethi, Macaristan ile sorunlar, İran’la savaşlar, Gürcistan’ın alınması gibi kitabın basılış tarihine çok yakın bir zaman diliminde cereyan eden olaylar anlatılmaktadır. Kitabın başlık sayfaları Robert Fouët’ nin güzel damgaları ile süslenmiştir, bunlar çelik üzerine L. Gaultier tarafından işlenmiştir. Sonundaki fihristlerle olaylar daha kolayca takip edilmektedir.

Martin Fumée biyografisi : https://fr.wikipedia.org/wiki/Martin_Fum%C3%A9e

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: