JOURNAL OF A VISIT TO CONSTANTINOPLE AND SOME OF THE GREEK ISLANDS, IN THE SPRING AND SUMMER OF 1833

John Auldjo, Longman, Rees, Orme, Brown & Longman, London, 1835. xii, 259 s, 7 + 2 gravür.

Auldjo 1833 yılında Osmanlı İmparatorluğu başkentine ve Yunan adalarına bir yolculuk yapar. Britanya elçisine refakat etmek üzere o yılın Nisan ayında yola çıkıp önce Kapri’ye uğrarlar oradan Mesini’ye, Kithira adasına, Monemvasia, Hydra adası, Egina ad., Salamina adasına uğradıktan sonra Pire’ye oradan da Atina’ya ulaşırlar. Atina’da arkeolojik anıtları ve Tweddell’in Thissio’daki mezarını ziyaret eder, bir süre buradaki Bavaryalı kraliyet ortamında ve Atina toplumu içinde yaşadıktan sonra gemiyle Çanakkale Boğazı ve Truva yöresinden geçerek İstanbul’a varır. İstanbul’da Auldjo yöredeki tarihî anıtları ve görülecek yerleri gezer, kahvehane ve hamamlara gider ve yeniden vapura binip İzmir’i, Sakız, Tinos, Mikonos, Delos, Naksos, Paros, Antiparos, Milos, Kithira ve Zakinthos adalarını ziyaret eder. Ardından Malta’ya geçer ve nihayet 1833 yılının Eylül ayında Sicilya’ya uğradıktan sonra Kapri’ye ulaşır. Auldjo 1837 yılında görevli olarak Kanada’ya gider, bir süre Londra’da yaşar, ayrıca 1870 yılında Büyük Britanya’nın Cenevre elçiliğine atanır.

Yayınladığı seyahatnamede gezileri boyunca rastladığı çeşitli halkların günlük yaşamını son derece canlı bir şekilde dile getirir; farklı etnik grupların giyimleriyle ilgili ilginç betimlemeler içeren yapıtında yer alan az sayıdaki tablolar George Cruikshank’ın çizimlerine ve W.Gell’in çizimlerinden yapılmış iki adet ksilografiye (tahta baskı) dayanır. Eserin tümü W.Gell’e ithaf edilmiştir. Kitabın sonunda Osmanlı donanmasını oluşturan gemilerin katalogu ve Auldjo’nun İstanbul’da kaldığı süre içinde hava sıcaklığını gösteren bir çizelge yer alır.

Auldjo, tipik İstanbul seyyahlarının eğilimine aykırı olarak sadece önemli anıtsal binaları tasvir etmekten ziyade bir antropolog inceliğiyle İstanbul ve Ege adaları halkının yabancılara bakışını da anlatmaktadır. Kitapta ilginç hikayeler de vardır. Beyoğlu sırtlarında bir İtalyan’ın şaraphane açması ve burada imal ettiği likörün Osmanlılar tarafından pek sevilmesi Auldjo’nun keyifle anlattığı hikayelerden sadece biridir.

Müellifin biyografisi https://en.wikipedia.org/wiki/John_Auldjo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: