Travels in Turkey, Asia-Minor, Syria, and across the Desert into Egypt during the years 1799, 1800, and 1801 (Osmanlı’ya Yolculuk 1789-1800-1801)

Kitabın Tam adı: Travels in Turkey, Asia-Minor, Syria, and across the Desert into Egypt during the years 1799, 1800, and 1801, in Company with the Turkish Army, and the British Military Mission to which are annexed, observations on the plague and on the diseases prevalant in Turkey and a meteorological Journal

William WITTMAN, London-1803,

28×23 cm – 595 sayfa

Başlangıçta 40×26 cm katlanır “The March of the Grand Vizier’s Army across the desert” gravürü (folding engraving)
1 katlanır 50×33 cm Türkiye haritası (folding map of Turkey, A map descriptive of the Author’s route from Constantinople to Jaffa; from thence with the Ottoman Army to Grand Cairo; and his return to Constantinople)
1 örnek katlanır ferman (1 Turkish Firman plate) ve 20 renkli ve renksiz taş baskı gravür (Kostümler ve görünüşler)

İngiliz asıllı bir ordu görevlisi olan William Wittman, İngiliz Donanması Seferi ile 1798 sonlarından 1802’ye kadar Osmanlı İmparatorluğunu ziyaret etti. İngiliz Ordusu bu sefer sırasında Türk ordusuyla ittifak kurarak Mısır’a saldırmış olan Napolyon’a karşı yürüdü. Seferde Wittman’dan başka W.M. Leake, E.D. Clarke ve Lord Elgin’in yazmanı W. Hamilton bulunmaktaydı. İstanbul’da bir kış geçiren Wittman buradaki anıtları, Beyoğlu’yu, çarşıları, Rum ve Türklerin yaşam biçimleri ve dini bayramları sırasındaki eğlencelerini tarif etmekten başka yörenin hava durumu ve iklimi hakkındaki gözlemlerini de kaydetmekte. Gine İngiliz donanması mensubu olarak geçtiği Çanakkale Boğazı yöresinde Sestos, Abydos ve Truva antik şehirleri hakkında tarifleri yanısıra bu stratejik deniz geçitinde bulunan kalelere de ilişkin ayrıntılı bilgiler veriyor. Osmanlı İmparatorluğu başkentine dönüşünden sonra vakayinamesinde veba salgını, Türklerin ramazan ayı, Rumların Paskalya yortusu ve hatta Lord Elgin’in padişahın doğum günü için verdiği şölen konularını da işliyor . İngiliz ordu seferi Osmanlı ordusuyla buluşmak üzere Orta Doğu’ya doğru devam etti. Wittman burada Kudüs ve Suriye’yi gezip daha sonra Kahire ve İskenderiye’ye ulaştı. Hem İngiltere hem Osmanlı ordusunda çıkan veba hastalığı ve diğer salgınlar hakkındaki gözlemleri ve kitabın Ek’inde yer alan hastalıkların tedavisi ile ilgili öneriler ve veba hastalığının tarihçesi, ayrıca Osmanlı ordusu görevlilerinin resimleri bu kitabı son derece ilginç kılan unsurlardır. Bunlardan başka Wittman İstanbul’a dönerken uğradığı Rodos, Samos ile Sakız’ın kayda değer sakız bitkisi ve cüzzamlılar hastahanesini, Midilli adası ve ürünlerini, Tenedos’u (Bozcaada) anlatmıştır. İngiltere’ye dönüş yolculuğu Varna, Silistre, Tuna nehri, Viyana ve Almanya’dan geçerek tamamlandı.

2011’de Odtü Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılarak “Osmanlı’ya Yolculuk 1789-1800-1801: Türk ordusu ve İngiliz askeri heyetiyle birlikte Küçük Asya, Suriye ve Çöl Yoluyla Mısır’a Yolculuk” adıyla basılmıştır.

Kitaptaki gravürleri incelemek için https://tr.travelogues.gr/collection.php?view=40

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: