Vom Goldenen Horn zu den Quellen des Euphrat

Heinrich Edmund Naumann – Vom Goldenen Horn zu den Quellen des Euphrat: Reisebriefe, Tagebuchblätter und Studien über die asiatsche Türkei und die anatolische Bahn. München 1893. 15+494 sayfa ve 1 katlanan harita. 140 resim ve fotoğraf.

Anadolu Treni’nin yazışmaları, günlükleri ve çalışmalarını anlatan kitap Edmund Naumann tarafından yazılmıştır. Ünlü bir jeolog olan Naumann’dan Anadolu Demiryolu’nun çalışağı toprakların keşfini yapması istenmiştir. 19. yüzyılın sonlarında İstanbul’dan Ankara ve Diyarbakır’a gidiş ve oradan da Erzurum-Trabzon üzerinden İstanbul’a dönüşle sonuçlanan bir araştırma gezisinin ilk kitabı. o dönemlerde Almanya’nın yakın doğu’daki çıkarları ve koloni lede etme amaçları doğrultusunda yapılan bu geziler, olağanüstü ayrıntı içermesi bakımından önem taşımaktadır. Anadolu’da çok geniş bir bölgeyi karış karış gezen yazar, gezdiği yörelerin iktisadi ve ticari imkanlarını yeraltı ve yerüstü zenginliklerini, bölgedeki nüfusun etnik bileşimini ve insan ilişkilerini en ufak ayrıntısına kadar anlatmaktadır. Son bölümde Anadolu-Bağdat demiryolları ve Anadolu’daki kolonizasyon imkanları hakkındaki yazılar da dikkate değerdir.

İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon ve bir çok ilimize ait 140’tan fazla resim bulunmaktadır. Demiryonunun tamamını gösteren harita da mevcuttur. Tarihimize ve şehirlerimizin o tarihteki durumlarına ışık tutan muazzam bir eserdir.

Heinrich Edmund Naumann’ın biyografisi https://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Edmund_Naumann

“ANADOLU SELÇUKLU MİMARİSİ ARAŞTIRMALARINDA BİR ÖNCÜ: HEINRICH EDMUND NAUMANN” https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/929888

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: