Déri Sé’adet, ou Stamboul Porte du Bonheur.(Dersaadet-Saadet Kapısı İstanbul)

Adolphe Thalasso – Déri Sé’adet, ou Stamboul Porte du Bonheur. Scénes de la vie Turque. ILLUSTRATIONS DE FAUSTO ZONARO.ADOLPHE MARIE ANTOINE ZONARO & THALASSO Paris: L’édition d’Art, H. Piazza, J. Dumoulin, 1908. 217 sayfa, metin içinde Zonaro’nun çizimlerinden yapılmış 49 renkli taşbaskı resim, 8 renkli taşbaskı başlık ve ara başlık levhası.

Döneminin sırtı ve köşeleri deri, kapakları ebrulu orijinal cildinde. Venedik asıllı bir Levanten olan Thalasso, yaşadığı dönemin ünlü bir sanat tarihçisi ve sanat eleştirmenidir. Özellikle Osmanlı resim sanatı ve tiyatrosu üzerine yaptığı araştırmalar bugün bile konu ile ilgilenenler için temel başvuru eserleri olarak kabul edilmektedir. Osmanlı sanatçılarının Batı dünyasına tanıtılmasında büyük emeği geçmiş olan Thalasso’nun bu kitabı, İstanbul’u ve İstanbul’un Müslüman-..Türk yaşamını anlatır. Thalasso’nun kaleme aldığı konular bir anlamda “İstanbul’dan insan manzaraları” şeklinde yorumlanabilir. Bazı konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz: Balıkçılar, Ramazan gecesi, Tulumbacılar, Arzuhalciler, Bayram, Düğün, Hamam, Çingeneler, Kız Kulesi. Kitabın diğer önemli bir yanı da her bölümünün ünlü oryantalist ressam F. Zonaro tarafından resimlendirilmiş olmasıdır. F. Zonaro 1891-1911 yılları arasında İstanbul’da kalmış ve “Ressam-ı Hazret-i Şehriyârî” unvanı ile Sultan II. Abdülhamid’in saray ressamlığı görevinde bulunmuştur. Her iki sanatçının da uzun yıllar yaşadıkları kente gösterdikleri bir kadirşinaslık örneği olan bu kitap, vélin kâğıdına renkli olarak sadece 300 adet basılmıştır. Bu eser, sanat tarihçileri ve resim koleksiyoncuları için bir görsel hazinedir.

2010 yılında İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (KÜLTÜR A.Ş.) YAYINLARI tarafından “Dersaadet Saadet Kapısı İstanbul” adıyla basılmıştır.

Taha Toros’un kaleminden Adolphe Thalasso biyografisi. https://core.ac.uk/download/pdf/38317783.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: