BEAUTÉS ET MERVEILLES DE LA TURQUIE D’EUROPE ET D’ASIE

Anonim], Beautés et Merveilles de la Turquie d'Europe et d'Asie ou ...

BEAUTÉS ET MERVEILLES DE LA TURQUIE D’EUROPE ET D’ASIE OU TABLEAU HISTORIQUE, GÉOGRAPHIQUE ET MONUMENTAL DE CE BEL EMPIRE, Botuar, Librairie Enfantine et Juvénile de Pierre Maumus, Paris, [1842]. 236 s, 1 katlanır harita, 1 gravür, 17.5 x 10.5 cm

Yazarı bilinmeyen bu kitapta Osmanlı ülkesinin coğrafya ve tarihi hakkında yayınlanmış olan ansiklopedik bir eserdir. özellikle büyük şehirlerle ilgili verilen bilgiler dikkati çeker. bu kitap, ünlü Fransız yayıncısı Pierre Maumus tarafından yayınlanmış olup, o günlerde Fransız gençlerine Osmanlı İmparatorluğu’nun ne şekilde tanıtıldığının anlaşılması bakımından da oldukça ilginçtir.

Kitapta Osmanlı İmparatorluğu hakkında genel bilgiler verildikten sonra Eflak ve Boğdan (Moldavie et la Valachia), Bulgaristan, Sırbistan, Bosna, Arnavutluk, Rumeli (Selanik, Edirne, İstanbul [s 49-62]), Anadolu (Bursa, İzmir [s71-77], Efes, Afyon, Kütahya, Konya, Ankara, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ünye, Amasya, Tokat, Sivas, Kayseri,Maraş) hakkında genel bilgiler sunulmaktadır. Sonraki bölümlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Irak,Suriye, Lübnan, Filistin, Kıbrıs, Rodos gibi yerlerde yaşayan halklar (Ermeniler, Kürtler, Araplar, Maruniler,Dürziler, Yahudiler, Rumlar vs) ve buralardaki belli başlı şehirler anlatılmaktadır. Kitabın sonunda Chateaubriand(Filistin) ve Clarke’ın (Anadolu ve Filistin) seyahatnamelerinden kısa alıntılara yer verilen iki bölüm bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: