Lettres Turques

Tam Adı: Lettres Turques: historiques et politiques, Ecrites tant par Méhémet II, Empereur Ottoman, que par ses Généraux, ses Sultanes, un de ses Ambassadeurs, & Usum-Cassan, Roi de Perse, son Contemporain. Traduites du Grec & de l’Arabe sur des Manuscrits trouvés à Constantinople; avec des notes intéressantes, & une Histoire de la vie de ce Conquérant. (Histoire de Méhémet II, Empereur Ottoman, enrichie de Lettres traduites du Grec et de l’Arabe)

B.M. [Belin de Monterzi (de Marseille)] 1764] 2 Cilt tek ciltte.[12], 144, [4], 156 s. 17×10 cm

Oryantalist Belin de Monterzi tarafından yazılmış bir dizi hayali mektup. Kitabın yazarı, yazılanların gerçek belgeler olduğunu söylüyorsa da doğru değildir. O dönemde moda olan mektup romanlarının bir örneğidir.

Kim olduğu açıklığa kavuşmamış B**** de M******* mahlası ile “Fatih Sultan Mehmed’in, Uzun Hasan’ın Bizanslı prenseslerle yazıştıkları mektuplar” gibi hayalî öykülerle kitaplar yayınlayan bu kişinin yine hayalî bir ürün olan “ Abrégé de l histoire de la vie et des actions de Scanderbeg” (İskeder Bey’in Hayatı) adlı bir kitabı daha bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: