Constantinople

Constantinople by Van Millingen, Alexander: Very Good Hardcover ...

Alexander van Millingen. Resimler: Warwick Goble. London-1906. 282 sayfa +63 renkli resim ve 1 harita. 15,5×22,5 cm

Ünlü bir Bizans [Doğu Roma] uzmanı olan van Millingen ile, ressam W. Goble’un birlikte çalışmalarından doğan harika bir kitap. Bu eserde 19. yüzyıl sonlarında Robert Kolej’de hocalık yapmış olan van Millingen’in İstanbul’a ve şehir halkına sevecen bakışı ile Goble’un pitoresk manzaraları hoş bir biçimde birbirini bütünlemektedir. 20. yüzyılın başındaki İstanbul’un sokak ve insan manzaralarını merak edenler için de harika görselleri vardır.

2003 yılında Türkçe baskısı Alkım Yayınları tarafından KONSTANTİNOPOLİS – İSTANBUL adıyla yapılmıştır. Bu baskının tanıtım yazısı:

“Alexander Van Milligen, 19. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul”daki kültürel etkinlikleriyle hem Avrupalı köklerini imparatorluk başkentinin uygarlık katmanları arasında arayan, hem de modernleşme çağında geçirdiği sarsıcı dönüşümlerle geleneksel özünden hızla uzaklaşan Osmanlı hayat tarzına tutkuyla bağlanmış Batılı aydın tipinin çarpıcı bir portresini sunmuştur. İstanbul, Millingen için hayatını adadığı büyük keşfin sırlarını saklayan bir eski zaman müzesidir. 19. yüzyıl sonlarında Roma, Bizans ve Klasik Osmanlı kültürlerini birarada sergileyebilen bu ayrıcalıklı şehir, aynı zamanda Millingen”e araştırmalarına destek çıkan toplumsal bir çevrenin olanaklarını da sunmuştur. Constantinople, 1906”da Londra”da basılmıştır. Diğer araştırmalarına oranla popüler niteliği ilk anda ön plana çıkan bu çalışma, bir bakıma resimli İstanbul kitapları geleneğinin başarılı bir örneğidir. Öncelikle bir yazar ile bir ressamı, dünya kültür tarihine damgasını vurmuş bir şehrin gündelik hayatı içinde buluşturmayı amaçlamaktadır. Kitap; Millingen”in metni ile Warwick Goble”ın suluboya resimlerinden oluşan bir İstanbul panoramasını oluşturur.”

Müellifin biyografisi https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_van_Millingen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: