Constantinople (İstanbul 1874)

Edmondo de Amicis. Philadelphia 1896. 2 cilt . 1. cilt 303 sayfa +25 fotogravür; 2.cilt 309 sayfa +25 fotogravür+1 katlanan renkli harita

Fransızca baskısının künye sayfası

Amicis 1874 yılında 28 yaşındayken büyük bir heyecanla İstabul’a gelmiş ve heyecanını bu ünlü seyahatnamesinde canlı ve renkli bir üslupla satırlara dökmüştür. Dünyaca ünlü bir İtalyan edebiyatçı olan yazarın bu eseri, İstanbul ile ilgili seyahatnameler arasında önemli bir yer işgal eder. Üslup incelikleri bir yana, baktığı yeri gören ve göstermesini bilen bir sanatçı olarak Amicis, konularını ustalıkla seçmiş ve geçen yüzyıldaki İstanbul’un âdeta tablosunu yapmıştır. Eserde Galata’dan Hasköy’e, Tatavla’dan Çamlıca’ya kadar bütün İstanbul semtleri; kayıklar, kuşlar, kapalıçarşı, ramazan, dervişler, Boğaziçi, kadınlar, tiyatrolar, yangınlar adeta bir tiyatro sahnesini oluşturur. Yazarın diğer eserleri gibi bu eser de bütün dünya dillerine çevrilmiştir. İtalyanca ve Fransızca baskılarından farklı olarak bu İngilizce basımda Biséo’nun resimleri yerine fotoğraflardan oluşan levhalar bulunmaktadır. Bu levhalar da gündelik hayat ve insan tiplerini yansıtması bakımından başlı başına bir tarih vesikasıdır.

Kitaptaki gravürler online olarak da görüntülenebilmektedir.

http://eng.travelogues.gr/collection.php?view=70

Pek çok defa basılan eserin tespit edebildiğim baskıları şunlardır.

Çığır Kitabevi 1938’de, bazı bölümlerini 1874’DE İSTANBUL adıyla, Reşat Ekrem Koçu’nun çevirisiyle yayınlamıştır. 51 sayfadır.

Kültür Bakanlığı 1970 ve 1986’da İstanbul [399 sayfa]; Türk Tarih Kurumu 1981, 1993’de İstanbul(1874) [454 sayfa] adıyla yayınlamıştır. TTK’nın bu baskısı 2006’da yinelenmiştir.

2009 yılında Pegasus Yayınları, 2010 ve 2013’te de Yapı Kredi Yayınları İstanbul adıyla basmışlardır.

Edmondo de Amicis biyografisi

https://islamansiklopedisi.org.tr/de-amicis-edmondo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: