Records of Travels in Turkey, Greece, etc and of a Cruise in the Black Sea, with the Capitan Pasha in the Years 1829, 1830, and 1831

Adolphus Slade, Saunders and Otley, London, 1832  1.Cilt 16+ 513 sayfa +1 resim+ 2 harita; 2.Cilt 8+511 sayfa +1+1; 14 x 22 cm.

Adolphus Slade, batılılaşma hareketlerinin başladığı bir dönemde Osmanlı donanmasında Müşavir Paşa ünvanıyla görev almış bir İngiliz amiralidir. 1829,30 ve 31 yıllarında Türkiye ve Yunanistan’da bulunmuş olan Slade’in bu eseri sıradan bir hatırat veya seyahatname değildir. Osmanlı reformlarının ve batılılaşma girişimlerinin kavranması bakımından büyük önem taşır. Osmanlı toplumunun bütün kurumlarıyla girdiği batılılaşma macerasını başından itibaren bizzat gözlemlemiştir. Slade’in son derece çarpıcı ve dürüst değerlendirmelerle dolu olan bu eseri yayınlandığı tarihten itibaren Osmanlı aydınları ve yöneticileri tarafından da sıkça okunan ve tartışılan bir kitap olmuştur. Ünlü tarihçi Bernard Lewis; Genç osmanlılar hareketinin genel olarak idari, özel olarak da Tanzimat idaresi hakkındaki görüşlerini Slade’den almış olduklarını belirtmektedir.

1945’te Askerî Deniz Matbaası, Sir Adolphus Slade’in ( Müşavir Paşa ) TÜRKİYE SEYAHATNAMESİ ve Türk Donanması ile Yaptığı Karadeniz Seferi adıyla basmıştır.

Kitabın Karadenizle ilgili bölümü 1972’de Hayat Tarih Mecmuasının eki olarak Kapdan Paşa ile Karadeniz’de Bir Seyahat başlığıyla sunulmuştur. 32 sayfadır.

AMİRAL ADOLPHUS SLADEİN OSMANLI DONANMASINDAKİ HİZMETLERİ VE OSMANLI İMPARATORLUĞU ÜZERİNE GÖZLEMLERİ

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/173011

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: