The Present State of the Ottoman Empire

Tam Künye:

The Present State of the Ottoman Empire: Containing the maxims of the Turkish polite, the material points of the Mahometan religion, their sects and heresies, their convents and religious votaries. Their military discipline, with an exact computation of their forces by land and sea. Illustrated with divers pieces of sculpture representing their variety of habits amongst the Turks.

Sir Paul Rycaut. London, 1682. 2.baskı. 10+218 sayfa ve 21 gravür.

1628-1700 yılları arasında yaşamış olan Paul Rycaut, ilk olarak 1661’de İstanbul’a geldi ve İngiliz elçiliğinde kâtip olarak çalışmaya başladı. 1667’de İngiliz İmparatorluğu’nun Doğu ticaret tekelini elinde tutan Levant Company tarafından İzmir’e consolos olarak atandı.

Rycaut’nun eseri üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dönemin Osmanlı Devlet yapısı hakkında ayrıntılı bilgi verilmekte, ikinci bölümde ise Osmanlı toplumsal sistemi içinde din-devlet etkileşiminin esasları ele alınmaktadır. Eserin üçüncü bölümü ise tamamen Yeniçerilerin örgütlenmesine ayrılmıştır. Kitapta Osmanlı saray görevlilerinin, askerlerin, muhtelif tarikatlara mensup bazı dervişlerin gravürleri, dönemin kıyafetlerini göstermesi bakımından ilgi çekicidir.

Kitabın ilk baskısının 1667 yılında yapıldığı bilinmektedir fakat Büyük Londra Yangını’nda eserin ilk baskısının çoğu yandığı için kitap meraklıları arasında ikinci baskı esas alınır. Eser, yayınlandıktan sonra hemen Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Leh diline tercüme edilmiştir.

Paul Rycaut’nun biyografisi

https://islamansiklopedisi.org.tr/rycaut-paul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: