Haremlik: Some pages from the life of Turkish Women

Demetra Vaka (Mrs. Kenneth Brown), Boston, 1909, 275 sayfa.

Osmanlı İmparatorluğunda kadının yaşamı, toplumdaki konumu, cinselliği ve özellikle de Harem, her çağda batılı yazar ve gezginlerin ilgisini çekmiştir. bu konularda yazılmış kitapların sayısı yüzleri aşar. ancak bu konuda yazılan kitapların çoğu hareme ulaşmanın imkansızlığı dolayısıyla hayal ürünü olarak kalmıştır. osmanlı kadını ve harem üzerine gerçek olay ve kişileri tanıtan, yazılan çok az eser vardır. Demetra Vaka’nın bu eseri, gerçek kişilerin ve olayların doğrudan tanıklığna dayanmakla diğer harem hikayelerinden ayrılmaktadır. Kitapta Türk kadını, haremdeki insan ilişkileri, iktidar mücadeleleri ve haremdeki günlük yaşam hakkında birinci elden bilgiler verilmektedir. Ayrıca yazarın Osmanlı feministleri ile yaptığı tartışmalar kitabın ilgi çekiciliğini artırmaktadır.

Kitap, 1999’da Boyner Holding Yayınları tarafından Türkçe’ye tercüme edilerek HAREMLİK – TÜRK KADININ YAŞANTISINDAN SAHİFELER 1909 adıyla yayınlandı. 2019’da Gita Yayınları, Fransızca bastı. Bu baskıya İstanbul kitaplarıyla bilinen Gisele Durero-Köseoğlu hanımefendi bir önsöz yazmıştır.

Yazarın ayrıca İstanbul’un Peçesiz Kadınları adlı bir kitabı daha bulunmaktadır. Kitap Yayınevi tarafından 2003’te basılmıştır.

Demetra Vaka Brown’un biyografisi

https://en.wikipedia.org/wiki/Demetra_Kenneth_Brown

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: