History of the Capital of Asia and the Turks

Kitabın tam adı

History of the Capital of Asia and the Turks: Together with an Account of the Domestic Manners of the Turks in Turkey

Boston 5618 (1855) 3 cilt tek kitaptadır. 1.cilt-6+1+140 sayfa ve 2 gravür; 2.cilt 147 sayfa ve 1 gravür; 3.cilt 148 sayfa ve 1 gravür. 14×24 cm

1990’lara ait Eski müzayede ve yabancı kütüphane kataloglarında yazarı Moses Edrehi olarak geçmektedir. Ancak Alif Art 13.5.2017 tarihli müzayede kataloğunda bu kitabın Three Years in Constantinople or Domestic Manners of the Turks in 1844 (London, 1845, 3 cilt), isimli eserin ‘abartılmış’ (çalınmış) baskısı olduğu ve eseri Moses Edrehi’nin değil Charles White’ın yazdığı kaydedilmektedir. Aynı bilgi Mayıs 2018 tarihli Pera Mezat müzayede kataloğunda da Charles White’ın bu eseri History of the Capital of Asia and the Turks: together with an account of the domestic Manners of the Turks in Turkey şeklinde farklı bir başlık verilerek yapılan korsan baskısı 1855’te Boston’da basılmıştır şeklinde kayıt altına alınmıştır.

Kitabın 1.cildinde, ayrı bölümler halinde İstanbul’daki pazar ve çarşılar, kayık ve kayıkçılar, iskeleler, Balık pazarı ve balık çeşitleri, dalyanlar esnaf cemiyetleri ve loncalar anlatılmaktadır. 2.cildinde ise mesleklerin ayrıntılı dökümü bulunmaktadır. Mesela şekerciler, sucular, helvacılar, çanak-çömlek satıcıları ve camcılar, manifaturacılar, mücevherciler ve sahaflar hepsi birer birer ele alınarak ayrı bölümlerde anlatılmaktadır. 3.ciltte ise çeşitli etnik gurupların giyim kuşam ve diğer âdetlerinin incelenmesine ayrılmıştır. Ayrıca, Yedikule’ye hapsedilen sefirler ve sefaret görevlileri de eserin diplomasi tarihi bakımından bir diğer ilginç yanını oluşturmaktadır. Eser tümüyle İmparatorluk başkentinin sosyal tarihi sayılabilir. İstanbul’un sosyal, kültürel ve özellikle ticari hayatını yansıtan son derece ayrıntılı ve kapsamlı bir eserdir.

Moses Edrehi biyografisi

http://www.jewishencyclopedia.com/articles/5435-edrehi-moses

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: